Dolegliwości głowy o charakterze bólowym u kobiet w ciąży to bardzo popularna przypadłość. Może za nimi stać bardzo wiele powodów. Bóle głowy w ciąży bywają dokuczliwe lecz zazwyczaj nie stwarzają zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentki. Oczywiście zdarzają się przypadki kiedy wizyta u lekarza jest zalecana. Głównym powodem kontaktu z lekarzem jest przeważnie fakt, że w ciąży nie wolno przyjmować żadnych lekarstw bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Na szczęście, dolegliwości często można wyeliminować domowymi sposobami bez konieczności przyjmowania leków.
Dlaczego w ciąży boli głowa?
Za dolegliwości bólowe głowy w pierwszym trymestrze przeważnie odpowiadają zmiany hormonalne. Mówiąc dokładniej- zwiększona produkcja progesteronu oraz estrogenów. Na pojawienie się bólu głowy mogą też wpływać następujące czynniki:
- przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów,
- niewłaściwa dieta,
- zmęczenie,
- nieodpowiednia długość snu,
- stres,
- hałas,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności na świeżym powietrzu.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Chociaż dolegliwości bólowe głowy w okresie ciąży przeważnie nie powinny niepokoić, powinno się uważnie przyglądać innym towarzyszącym im objawom i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.
Przykładowo, dolegliwości bólowe umiejscowione z tyłu głowy pojawiające się rano w towarzystwie dzwonienia w uszach mogą świadczyć o nadciśnieniu tętniczym albo bardzo groźnym zatruciu ciążowym. Jeżeli ciśnienie pacjentki przekracza 135/85 mm Hg trzeba natychmiast udać się do lekarza. Oprócz tego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w sytuacji gdy występuje, któryś z poniżej wymienionych objawów:
- gorączka ponad 38 st. C,
- zawroty głowy,
- zaburzenia widzenia,
- sztywnienie karku,
- bezwład rąk,
- bezwład nóg,
- drgawki,
- obrzęki,
- wymioty,
- nudności,
- wyjątkowo nietypowe lub silne bóle głowy.
Wyżej wymienione objawy mogą sygnalizować choroby i stany zagrażające życiu lub zdrowiu kobiety w ciąży. Absolutnie nie wolno ich bagatelizować. Należy reagować natychmiast.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają zminimalizować występowanie dolegliwości bólowych głowy w ciąży. Wspomniane metody zostały wymienione poniżej:
- odpoczynek w ciemnym, cichym i wywietrzonym pomieszczeniu,
- chłodny okład położony na czoło,
- włożenie stóp do miski z ciepłą wodą,
- delikatny masaż karku, szyi, twarzy i głowy,
- piętnaście minut relaksu w ciepłej kąpieli,
- Ćwiczenia łagodzące napięcie mięśni (przykładowo: pochylanie głowy naprzemiennie na obydwa boki i trzymanie jej przez chwilę w takiej pozycji).
Jeśli nie zadziała ani jeden z proponowanych wyżej sposobów, można po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę przyjąć jedną tabletkę zawierającą paracetamol.
Zapobieganie dolegliwościom bólowym głowy w ciąży
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się bólu głowy w ciąży, szczególnie podczas drugiego i trzeciego trymestru, trzeba dbać o higieniczny i zdrowy tryb życia. Niedobór magnezu może powodować dokuczliwe uczucie napięcia w głowie. Dlatego warto pilnować by w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w magnez jak przykładowo:
- biała fasola,
- soja,
- mąka razowa,
- pestki dyni,
- musli,
- migdały,
- kakao,
- banany,
- jeżyny,
- kasza gryczana.
Bardzo istotne w ciąży jest też odpowiednie nawodnienie. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować dolegliwości bólowe głowy. Trzeba unikać gęstych soków, herbaty i kawy, bo mogą zaburzać proces wchłaniania płynów a nawet sprzyjać ich utracie. W reakcji na pragnienie najlepiej sięgać po wodę niegazowaną o niskiej zawartości minerałów. Taka woda nie tylko zaspokoi pragnienie i zapewni odpowiedni poziom nawodnienia ale również nie obciąża nerek pacjentki.
Warto też zwrócić uwagę na rolę regularnego odpoczynku. Specjaliści zalecają kobietom w ciąży osiem do dziesięciu godzin snu oraz krótkie poobiednie drzemki. Żeby nadmiernie nie obciążać kręgosłupa(co może prowadzić do bólu głowy) dobrze jest wybierać materace o umiarkowanej miękkości.