Z całą pewnością chociaż raz w życiu zdarzył Ci się ból głowy. Ale czy wiesz co było jego przyczyną? Dolegliwości bólowe mogą być konsekwencją urazu albo określonych zaburzeń neurologicznych. Zdarza się też tak, że ból występuje samoistnie. Kiedy tak się dzieje nazywamy taki ból ‘pierwotnym’ i traktujemy go jako całkowicie odrębną jednostkę chorobową.
Rodzaje bólów głowy
Mówiąc krótko, ból można podzielić na następujące dwie kategorie:
- Pierwotny
- Wtórny
Pierwszy typ nie jest związany z żadnymi innymi urazami czy chorobami. Pierwotny ból głowy to po prostu choroba sama w sobie. Często pojawia się przez długi okres czasu. Regularnie się powtarza a jego przebieg oraz siła natężenia wykazują wiele podobieństwa. Zazwyczaj ból pierwotny głowy nie stwarza zagrożenia życia. Natomiast, jeśli bóle głowy są częste i uporczywe znacząco wpływają na jakość życia chorego. Jak wiadomo, wymienione dolegliwości bólowe mogą łączyć się też z silnym stresem co może powodować szereg innych problemów. Spośród bólów pierwotnych głowy najczęściej występują następujące:
- Trójdzielno-autonomiczy ból głowy→ Dolegliwości bólowe można zlokalizować w obrębie oczodołu.
- Napięciowy ból głowy→ Pacjenci opisują wymieniony typ dolegliwości bólowych jako ból ‘opasujący’ lub ‘ciasny’.
- Migrena→ Ból o charakterze pulsującym, zlokalizowany z jednej strony głowy.
Drugi z wymienionych typów dolegliwości bólowych głowy cechuje to, że pojawia się wraz z innymi chorobami. Wtórny ból głowy jest symptomem towarzyszącym. Pacjenci cierpią na wtórny ból głowy znacznie rzadziej niż na pierwotny ból głowy. Bóle wtórne zawsze powinny być sygnałem do wykonania badań i zastosowania wnikliwej diagnostyki. Szczególnie jeśli pacjentowi nie została postawiona diagnoza dotycząca choroby wywołującej wtórne bóle głowy.
Czy ból głowy jest groźny?
Warto zauważyć, że znaczącą część dolegliwości bólowych głowy cechuje łagodny przebieg. Poza dyskomfortem i stresem, który mogą wywoływać nie wiąże się z nimi większe ryzyko. Ból głowy nie jest przewidywalny. Może się pojawić o każdej porze dnia. Dolegliwości bólowe głowy mogą być spowodowane np.:
- Zmęczeniem
- Menstruacją
- Emocjonalnymi przeżyciami
- Stresem związanym z pracą
- Konfliktem rodzinnym
- Grypą
- Przeziębieniem
Różnorodne podłoże występowania dolegliwości bólowych głowy nierzadko jest dla pacjenta wymówką aby te dolegliwości lekceważyć. Powszechnie przyjęło się, że dolegliwości bólowe głowy mogą się przecież pojawić w każdej sytuacji i praktycznie z każdego powodu. Natomiast nie można zapominać, że zdarzają się sytuacje kiedy to właśnie ból głowy jest pierwszym objawem choroby mogącej stanowić zagrożenie życia. Z tego powodu nie powinno się bagatelizować dolegliwości bólowych głowy.
Należy zwrócić też uwagę, że w dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostępne są lekarstwa o działaniu przeciwbólowym. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pacjent może zamiast poddania się szczegółowej diagnozie stłumić dolegliwości bólowe przy pomocy wymienionych leków. Lekceważenie bólu oraz przyczyny jego występowania może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta. Chory, który nie poddaje się badaniom diagnostycznym nie pozna źródła dolegliwości bólowych. Konsekwencją takiego działania jest sytuacja, w której pacjent nie jest w stanie pozbyć się uporczywych dolegliwości bólowych, bo nie wie co je powoduje. Tym samym, pacjent żyje w ciągłym stresie zmagając się z bólem głowy. Żeby ulżyć sobie w bólach, chory przyjmuje lekarstwa o działaniu przeciwbólowym. Dolegliwości przez chwilę nie są odczuwalne dla pacjenta ale zawsze wracają. Kiedy ból głowy powraca pacjent ponownie sięga po tabletki i tworzy się tzw błędne koło. Jest to sytuacja, która może prowadzić do ciężkiego uzależnienia od leków przeciwbólowych. Bywa też tak, że z czasem przyjmowane dawki lekarstw o działaniu przeciwbólowym przestają przynosić ulgę choremu uskarżającemu się na dolegliwości bólowe głowy. Organizm chorego przyzwyczaja się do leku i dawkę trzeba zwiększyć, żeby ból zniknął.
Pierwsze pytanie, które powinien sobie zadać chory to: czy występujący ból głowy to coś nowego? Jeśli ból odczuwany przez pacjenta w głowie to nie ból mu znany a zupełnie nowa dolegliwość o innym niż dotychczas przebiegu, powinno to wzbudzić niepokój. Szczególnie kiedy ból jest silny lub nawet jest to najdotkliwiej odczuwany ból głowy w życiu pacjenta. Poniżej wymienione zostały kolejne symptomy mogące świadczyć o tym, że ból głowy może być niebezpieczny:
- Ból głowy pojawia się nagle i jest to ból o bardzo silnym natężeniu, dotąd nieznanym dla chorego
- Dolegliwością bólowym głowy towarzyszą zaburzenia świadomości.
- Ból głowy występuje z drgawkami.
- Dolegliwością bólowym głowy towarzyszy uporczywa senność.
- Ból głowy występuje z objawami neurologicznymi, przykładowo: źrenice pacjenta nie są równe.
- Wystąpienie zupełnie nowych dolegliwości bólowych głowy u osoby powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia.
- Ból głowy pojawia się zaraz po przebudzeniu.
- Dolegliwości bólowe głowy zakłócają sen pacjenta.
- Ból głowy pojawiający się przy schylaniu się.
- Dolegliwości bólowe głowy wywołane kaszlem.
- Ból głowy jako skutek podnoszenia ciężaru.
- Wymioty poprzedzające dolegliwości bólowe głowy.
- Bólowi głowy towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, które trudno wyjaśnić.
- Dolegliwości bólowe głowy pojawiają się z gorączką.
- Ból głowy narasta wraz z upływem dni lub tygodni.
Istnieje wiele niebezpiecznych chorób, które może zwiastować ból głowy. Nawracający charakter dolegliwości bólowych głowy jest zawsze oznaką konieczności umówienia wizyty u lekarza oraz wykonania badań diagnostycznych. Spośród wielu bardzo groźnych chorób, które mogą objawiać się nagłym bólem głowy poniżej zostało wymienione kilka dla przykładu:
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- Zapalenie zatok
- Guz mózgu
- Nadciśnienie tętnicze
Kwestie tego co konkretnie znaczy określony ból głowy dla naszego zdrowia należy pozostawić ocenie specjalisty. Jedyne co może zrobić pacjent to przyglądać się swoim objawom i reagować kiedy są one niepokojące. Jak już wspomniano wcześniej, ból głowy nigdy nie powinien być lekceważony ze względu na ryzyko, że zwiastuje ciężką chorobę. Łagodniejsze bóle głowy też nie powinny być bagatelizowane, bo potrafią znacznie obniżać jakość życia i mogą mieć długofalowy wpływ na zdrowie cierpiących na nie. Oszacowano, że rocznie hospitalizowanych ze względu na dolegliwości bólowe głowy jest około trzydzieści pięć tysięcy pacjentów. Wymienieni pacjenci trafiający do szpitali ze wzgędu na ból głowy stanowią około dziesięciu procent wszystkich hospitalizacji związanych z trzydziestoma głównymi schorzeniami Polaków.
Wpływ długotrwałego stresu na mózg – jak chronić siebie przed jego skutkami?
Długotrwały stres to cichy wróg, który niszczy nasz organizm od środka, a jego wpływ na mózg jest szczególnie niebezpieczny. Przewlekły stres powoduje poważne zmiany w strukturze mózgu, zwłaszcza w korze…
Stres w wieku średnim – ukryte zagrożenie dla zdrowia mózgu i ryzyko choroby Alzheimera
Stres, będący nieodłączną częścią życia wielu z nas, może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne, niż mogłoby się wydawać. Badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) wskazują,…
Ból na czubku głowy
Po raz kolejny dopada Cię ból usytuowany na czubku głowy? Znowu sięgasz po tabletki przeciwbólowe? Jesteś sfrustrowany, bo uciążliwy ból wciąż powraca? Kluczem do pozbycia się wspomnianych dolegliwości jest wnikliwa…
Bóle głowy w okresie ciąży
Dolegliwości głowy o charakterze bólowym u kobiet w ciąży to bardzo popularna przypadłość. Może za nimi stać bardzo wiele powodów. Bóle głowy w ciąży bywają dokuczliwe lecz zazwyczaj nie stwarzają…
Napięciowy ból głowy
Dolegliwości bólowe głowy o charakterze napięciowym pojawiają się w każdym wieku, jednak dorośli i młodzi ludzie są na nie bardziej narażeni niż dzieci, a mężczyźni rzadziej niż kobiety. Napięciowy ból…
Migrena
Migrena, jakie to uczucie? Na samym początku czujesz lekki przypływ dolegliwości bólowych. Ból wzrasta z każdą sekundą. Odczuwasz ucisk w jednej połowie głowy, prawdopodobnie za okiem. Po chwili pulsujący ból…
Ból z tyłu głowy
Dolegliwości bólowe głowy mogą dotknąć praktycznie każdego. Ani wiek ani płeć nie grają tutaj roli. Zdarza się, że ból spowodowany jest błahostką. Przechodzi sam zanim zdążysz chociażby pomyśleć o przyjęciu…
Objawowe bóle głowy
Mówiąc najprościej, objawowe bóle głowy występują w trakcie innych schorzeń. Wspomniany ból głowy może wystąpić przykładowo w towarzystwie wymienionych dolegliwości: Nadciśnienie Zwyrodnienia kręgosłupa Nerwobóle Choroby zębów Zapalenie ucha Zapalenie zatok…
Ból skroniowy głowy
Dolegliwości bólowe głowy umiejscowione w skroniach mogą się pojawiać z prawej lub lewej strony albo obustronnie. Wspomniany ból może świadczyć o szeregu różnych dolegliwości. Przykładowo, u dzieci skroniowy ból głowy…
Osteopatyczna terapia bólów głowy
Liczne badania potwierdzają skuteczność terapii manualnej i fizjoterapii w leczeniu doraźnym i profilaktycznym dolegliwości bólowych głowy. Autorzy artykułu opublikowanego w European Spine Journal w 2016 roku na temat schorzeń kręgosłupa…