Kiedy pojawiają się kłopoty ze zdrowiem, dokuczają nam ciągłe bóle, znacznie pogarsza się nasza kondycja- konsekwencją jest obniżenie jakości życia. W takiej sytuacji rozpoczynają się desperackie poszukiwania sposobów na odzyskanie dobrego samopoczucia i sprawności. Zazwyczaj pierwszy krok to konsultacja u lekarza medycyny tradycyjnej. Wielu pacjentów szuka ratunku w ziołolecznictwie i medycynie ludowej lub niekonwencjonalnej (przykładowo: akupresura, akupunktura). W ostatnich latach osteopatia jako skuteczna terapia dla całego organizmu zyskuje na popularności.
Spis treści
- Osteopatia metodą leczenia a nie magią
- Kiedy szukać pomocy u osteopaty?
- Jaki jest przebieg terapii osteopatycznej?
- Kto może wykonywać terapię osteopatyczną?
- Jak osteopata może pomóc w leczeniu stresu?
Osteopatia metodą leczenia a nie magią
Czym właściwie jest osteopatia? Mówiąc najprościej, osteopatie definiujemy jako metodę diagnozowania i leczenia za pomocą dłoni. Terapia osteopatyczna to nie żadne czary a skuteczna metoda fizjoterapii wykorzystująca metody manualne. Osteopatia to nie tylko praktyka ale również filozofia. Wspomniana metoda terapii pochodzi z twierdzenia, że psyche i soma (dusza i ciało) tworzą nierozerwalną całość a organizm człowieka jest w dużej mierze zdolny do samoregeneracji. Sukces terapii jest zależny od wiary pacjenta w jego wyzdrowienie, jego siły wewnętrznej oraz jego nastawienia. Pomimo, że osteopatia jest postrzegana jako odłam fizjoterapii związanej z medycyną to nie jest skuteczną metodą w terapii wszystkich istniejących chorób. Jednak warto zwrócić uwagę, że jest też wiele schorzeń, na które osteopatia ma zbawienny wpływ oraz istnieją liczne choroby i stany, gdzie osteopatia stanowi doskonałe leczenie uzupełniające i wspomagające.
Kiedy szukać pomocy u osteopaty?
Osteopatia stanowi doskonałą alternatywę dla długotrwałego przyjmowania środków farmaceutycznych oraz interwencji chirurgicznych. Kiedy nie pomaga medycyna tradycyjna, warto szukać pomocy u osteopaty. Poniżej zostały wymienione schorzenia, w terapii których osteopatia ma udowodnioną skuteczność:
- rwy,
- zmiany degeneracyjne stawów,
- zmiany degeneracyjne kręgosłupa,
- dyskopatie,
- stany przeciążeniowe,
- stant pourazowe,
- migreny,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- wady postawy,
- choroby układu krążenia,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby układy oddechowego,
- choroby urologiczne,
- choroby ginekologiczne,
- depresja,
- stany lękowe,
- problemy ze wzrokiem,
- problemy ze słuchem,
- urazy okołoporodowe u dzieci,
- zapalenie zatok,
- obniżona odporność,
- zastoje limfatyczne.
Jaki jest przebieg terapii osteopatycznej?
Terapia u osteopaty opiera się na wiedzy o fizjologii i anatomii człowieka. Osteopaci są doskonale zaznajomieni z biomechaniką układu kostno-mięśniowego. Celem terapii jest wyzwolenie w chorym zdolności do samoleczenia za pośrednictwem leczenia manualnego.
Osteopata zawsze rozpoczyna od wnikliwego wywiadu. Następnie następują testy ruchomości ciała i oględziny. Zdarza się, że pacjent musi wykonać badanie RTG lub rezonans magnetyczny. Terapia osteopatyczna dąży do osiągnięcia niżej wymienionych celów:
- usunięcie zaburzeń działania organów wewnętrznych,
- poprawa ruchomości,
- uruchomienie drenażu limfatycznego,
- uruchomienie drenażu żylnego,
- zmniejszenia napięcia,
- usunięcia przykurczy.
Ponadto, osteopatia zaleca zmianę stylu życia. Między innymi, osteopata wskazuje odpowiednie działania profilaktyczne i zaleca odpowiednią dietę aby nie doprowadzić do wystąpienia kolejnych dolegliwości.
Kto może wykonywać terapię osteopatyczną?
Gałąź osteopatii nie jest jeszcze powszechnie znana w Polsce. Z tego powodu, specjaliści z dziedziny osteopatii to nadal nieliczne grono. Terapeutami mogą zostać tylko i wyłącznie lekarze i magistrowie kierunku fizjoterapia jeśli ukończą odpowiednie szkolenia uzupełniające. Terapueta osteopatyczny musi mieć wiedzę medyczną. Szczególnie istotna jest u osteopatów znajomość technik manualnych oraz wiedza z zakresu patologii układu ruchowego. Istnieje liczna grupa chorych, którzy twierdzą, że dzięki osteopatii udało im się pozbyć uporczywych dolegliwości bólowych albo uniknąć interwencji chirurgicznej. Dobrze wyszkolony terapeuta jest warunkiem powodzenia tego rodzaju leczenia.
Jak osteopata może pomóc w leczeniu stresu?
Osteopatia może być pomocna w leczeniu stresu i objawów z nim związanych. Stres może prowadzić do napięcia mięśniowego, bólów pleców i karku, bólów głowy i innych dolegliwości. Osteopatia polega na ręcznym leczeniu tkanek i narządów, co może pomóc w rozluźnieniu napięć w ciele i poprawie przepływu krwi i limfy. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia bólu i dyskomfortu oraz poprawy samopoczucia. Osteopata może również zaproponować pacjentowi odpowiednią rehabilitację i porady dotyczące zmiany trybu życia, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Ważne jest, aby skonsultować się z osteopatą i uzyskać od niego poradę co do właściwego leczenia.