Czy ból brzucha jest niebezpieczny? Czy trzeba natychmiast udać się do specjalisty jeśli jest uporczywy? Dolegliwości bólowe brzucha po lewej stronie mogą być spowodowane przez śledzionę, układ pokarmowy, woreczek robaczkowy, czy też trzustkę. Bez względu na przyczynę jeśli dolegliwość jest uciążliwa warto skonsultować się z lekarzem. Ból brzucha może zwiastować wiele chorób. Bez odpowiedniej diagnozy nie można podjąć leczenia i pozbyć się dokuczliwych dolegliwości bólowych.
Trzustka jako źródło dolegliwości bólowych brzucha po lewej stronie
Dolegliwości bólowe brzucha umiejscowione po lewej stronie brzucha mogą potencjalnie wskazywać na chorobę trzustki. W takiej sytuacji, ból często jest odczuwalny u góry po lewej stronie. Absolutnie nie wolno wspomnianego bólu bagatelizować. Specjalista powinien zlecić odpowiednie badania, przeprowadzić szczegółowy wywiad i na tej podstawie postawić adekwatną diagnozę. Zazwyczaj, pierwszym zleconym badaniem jest morfologia krwi. Podwyższony wskaźnik trzustkowy nierzadko jest wskazaniem do przeprowadzenia bardziej dokładnych, wnikliwych badań. Trzeba poddać się we wspomnianej sytuacji badaniu USG. Czasami, konieczne jest też wykonanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej.
Znacznie bardziej niebezpieczna dla życia i zdrowia jest sytuacja kiedy ból z lewej strony brzucha ma związek z zapaleniem trzustki. Wspomniane dolegliwości bólowe pojawiają się nagle i są niezwykle silne. Najczęstszym powodem zapalenia trzustki i bólu z nim związanego są następujące czynniki:
- zapalenie błony śluzowej dwunastnicy,
- choroba wrzodowa,
- urazy,
- zakażenie wirusowe,
- zaburzenia odpływu soku trzustkowego.
Warto wspomnieć, że przy zapaleniu trzustki oprócz brzusznych dolegliwości bólowych nierzadko pojawiają się też wymioty i nudności.
Przewód pokarmowy jako źródło dolegliwości bólowych brzucha po lewej stronie
Istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że dolegliwości bólowe brzucha z lewej strony mają związek z przewodem pokarmowym. Nierzadko bezpośrednią przyczyną powstawania wspomnianych dolegliwości jest nadużywanie alkoholu. Poniżej zostały wymienione najpopularniejsze przyczyny powstawania bólu po lewej stronie brzucha jako skutek dolegliwości związanych z układem pokarmowym:
- choroba wrzodowa,
- zapalenie żołądka,
- choroba refluksowa,
- zapalenie dwunastnicy.
Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka może prowadzić do wielu bardzo ciężkich powikłań. Przy wczesnej diagnozie natomiast jest chorobą zupełnie wyleczalną. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować wspomnianych objawów. Poza charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi po lewej stronie brzucha, przy zapaleniu błony śluzowej żołądka często występują smoliste stolce lub wymioty z krwią. Uszkodzeniu ulega bowiem wewnętrzna ściana żołądka. Do powstawania stanu zapalnego błony śluzowej żołądka często przyczynia się też stosowanie leków przeciwzapalnych w niewłaściwy sposób.
Inne przyczyny powstawania dolegliwości bólowych brzucha po lewej stronie
W prawidłowym zdiagnozowaniu chorób związanych z bólem brzucha z lewej strony warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Wymienione poniżej objawy sugerują konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań:
- pacjent jest w podeszłym wieku,
- nagłe zmniejszenie masy ciała,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- choroby nowotworowe w rodzinie.
Bardzo często okazuje się, że konieczne jest wykonanie kolonoskopii lub gastroskopii. Z lewej strony jamy brzusznej zlokalizowana jest część okrężnicy, czyli jelita grubego. Zmniejszona elastyczność jelita często skutkuje powstawaniem wgłębień. Wspomniane wgłębienia tworzą uchyłki jelita grubego. Najczęściej dolegliwość dotyczy pacjentów po czterdziestym roku życia, których dieta nie dostarcza im wystarczającej ilości błonnika. W takiej sytuacji dolegliwości bólowe brzucha z lewej strony manifestują się, kiedy w uchyłkach jelita grubego zalegają resztki pokarmu i powstaje stan zapalny.
Podsumowując, dolegliwości bólowych lewej strony brzucha nie można bagatelizować, ponieważ mogą potencjalnie wiązać się z nimi niebezpieczne choroby. Czasami, ból jest tak intensywny, że upośledza prawidłowe funkcjonowanie i nagminnie trzeba zmieniać pozycje, aby przynieść sobie ulgę chociaż na moment. Wspomniany objaw jest sygnałem aby jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli ból mija samoistnie ale nawraca, konieczne są wnikliwe badania celem odnalezienia przyczyny bólu. Lekceważenie przyczyn powstawania bólu po lewej stronie brzucha może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia pacjenta.