Nie ma nic bardziej stresującego dla rodzica niż gdy jego jego pociecha jest chora lub odczuwa dyskomfort. Niestety, dzieci przeważnie mają nieco słabszy układ odpornościowy niż dorośli przez co nierzadko dopadają je przeróżne dolegliwości. Jedną z popularnych przypadłości wśród dzieci są dolegliwości bólowe brzucha. Często trudno jest znaleźć przyczynę bólu brzucha. Istotne jest jak długo dziecko uskarża się na dolegliwości bólowe brzucha i czy bólowi towarzyszą inne objawy. Warto też zwrócić uwagę na dokładną lokalizację dolegliwości bólowych.
Skąd biorą się bóle brzucha u dzieci?
Dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicach brzucha u dzieci najczęściej świadczą o:
- alergii pokarmowej,
- łapczywemu zjadaniu posiłków (szczególnie jeśli ból pojawia się po jedzeniu),
- dziecko jest pod wpływem silnego stresu.
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza z dzieckiem jest zdecydowanie ból brzucha wybudzający dziecko ze snu w nocy. Jeśli dolegliwościom bólowym brzucha towarzyszy zaparcie lub biegunka również niezbędna jest konsultacja lekarska. Powinniśmy się też zaniepokoić jeżeli nasza pociecha uskarża się na dolegliwości bólowe zlokalizowane daleko od pępka, które promieniują do kończyn lub pleców. Należy też niezwłocznie udać się do lekarza jeśli zaobserwujemy u dziecka następujące objawy towarzyszące bólom brzucha:
- utrata na wadze,
- bóle stawowe,
- gorączka,
- ogólne osłabienie,
- opóźnione dojrzewanie.
Co robić kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe brzucha u dziecka?
Skuteczne leczenie dziecięcych bólów brzucha ma ścisły związek z przyczyną ich powstawania. W przypadku kiedy dolegliwości bólowe spowodowane są stresem, należy porozmawiać z dzieckiem. Warto podjąć próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, co wywołuje u dziecka tak silną reakcję emocjonalną. Jeśli dziecko dopadła grypa żołądkowa, podstawą jest regularne dbanie o odpowiednie nawodnienie. Szczególnie jeśli dolegliwościom towarzyszą biegunki i torsje. Ból brzucha potencjalnie sugerujący alergię pokarmową najczęściej występuje po spożytym posiłku. Warto prowadzić dziennik gdzie rodzic notuje jakie produkty dziecko zjadło i czy wystąpiła na nie reakcja. W taki sposób możliwe jest poprawienie stanu zdrowia dziecka poprzez eliminację z jego diety produktów wpływających niekorzystnie na jego organizm.
Domowe sposoby na bóle brzucha u dzieci
Istnieją liczne domowe sposoby, które mogą zminimalizować dolegliwości bólowe u dzieci. Najpopularniejszą metodą i przy tym zdecydowanie najłatwiejszą jest przygotowanie dla dziecka naparu z rumianku. W niemalże każdym sklepie spożywczym i aptece można kupić rumianek w herbacianych torebkach gotowych do zaprzenia. Jak powszechnie wiadomo, rumianek ma właściwości uspokajające i przeciwzapalne. Jeśli chodzi o naprawy to warto też podać dziecku herbatę miętową. Wspomniana herbata ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy i często pomaga złagodzić dolegliwości bólowe brzucha. Mięta ma również działanie rozkurczowe. Kolejnym naparem, który działo rozkurczowo i relaksująco jest melisa. Oprócz ziołowych herbat można dziecku podać też miksturę łączącą miód, imbir i cytrynę. Taki imbirowy napój działa wspomagająco na produkcję soków trawiennych oraz przeciwzapalnie dla całego organizmu. Miksturę należy na początku gotować dodając imbir oraz cytrynę. Żeby miód nie stracił swoich dobroczynnych właściwości trzeba dolać go dopiero kiedy napój ostygnie. Na dolegliwości bólowe brzucha mające związek z niestrawnością pomaga często napar z korzenia lukrecji. Wspomnianą miksturę podaje się dziecku łyżeczką po posiłku. Oprócz tego można też zrobić dla pociechy napój z nasion kminku. Wspomniany napój poprawia pracę jelit oraz łagodzi wzdęcia. Pomocne może okazać się też siemię lniane. W pierwszej kolejności moczymy nasiona a następnie oddzielamy namoczone ziarna od płynu. Podanie dziecku miodu też może przynieść bardzo pozytywne skutki. Miód ma dla dzieci przyjemny smak ze względu na to, że jest słodki a jak wiadomo dzieci zazwyczaj preferują słodki smak. Jeśli chodzi o pozytywne właściwości miodu to wiadomo, że niszczy wirusy oraz bakterie. Poza dodaniem miodu do herbaty lub wody można też po prostu zrobić dziecku kanapkę z miodem.
Warto też zwrócić uwagę na to jak ogromny wpływ na pracę całego organizmu, nie tylko układu pokarmowego, ma odpowiednia dieta. Spożywając pokarmy bogate w błonnik można regulować rytm wypróżnień. Z tego powodu dobrze jest dbać o regularne spożycie płatków owsianych, warzyw i owoców przez dziecko. Pozytywne działanie błonnika można wzmocnić poprzez dbanie o odpowiednie nawodnienie. Przy biegunkach i skurczach brzucha dobrze też podać dziecku jogurt.
Oprócz diety i leczniczych naparów i mikstur można też przygotować dla pociechy ciepły kompres z ręcznika zamoczonego w ciepłej wodzie. Wspomniany kompres trzeba położyć w miejscu gdzie występują dolegliwości bólowe u dziecka. Zamiast ręcznika dobrze posłuży też termofor. Ciepło pozytywnie wpływa na krążenie krwi a w konsekwencji łagodzi ból brzucha. Przy zatwardzeniu warto zaproponować dziecku jakąś łagodną formę aktywności fizycznej jak przykładowo: jazda na rowerze, gra w piłkę, zabawa w ogrodzie albo spacer. Ćwiczenia usprawniiają ruchy robaczkowe w jelitach, regulująć wypróżnienia.