Ból na czubku głowy

Po raz kolejny dopada Cię ból usytuowany na czubku głowy? Znowu sięgasz po tabletki przeciwbólowe? Jesteś sfrustrowany, bo uciążliwy ból wciąż powraca? Kluczem do pozbycia się wspomnianych dolegliwości jest wnikliwa diagnostyka. Dopóki nie zostanie zidentyfikowana przyczyna dolegliwości bólowych, ból nadal będzie nam towarzyszył i pojawiał się w nieoczekiwanych momentach skutecznie utrudniając nam życie.

Dlaczego boli mnie czubek głowy?

Po pierwsze warto doprecyzować czym jest wspomniany ‘czubek głowy’. Mówimy o okolicy potylicznej lub potyliczno-ciemieniowej głowy. Najczęściej dolegliwości powoduje migrena lub jest to ból napięciowy. Oczywiście, winowajcą może też być gwałtowny i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Dolegliwości bólowe zlokalizowane na czubku głowy mogą też być skutkiem zapalenia zatoki klinowej lub pęknięciem tętniaka tętnic mózgowych. Ból czubka głowy również może być konsekwencją nadmiernego wysiłku fizycznego lub nerwicy. Warto bliżej przyjrzeć się kilku z wymienionych wyżej możliwym przyczynom wspomnianych dolegliwości bólowych:

  1. Ból czubka głowy spowodowany zapaleniem zatok→ Często zdarza się, że przy zapaleniu zatoki klinowej pojawiają się dolegliwości bólowe zlokalizowane na czubku głowy. Dzieje się tak szczególnie gdy choroba zatok jest przewlekła i nieleczona. Ból czubka głowy pojawia się też gdy dochodzi do mukowiscydozy, urazów lub do nadkażenia błony śluzowej zatok bakteriami. Dolegliwości bólowe czubka głowy spowodowane zapaleniem zatoki klinowej są niezwykle silne. Ból dodatkowo rośnie przy pochylaniu głowy. Często dolegliwości bólowe czubka głowy występują w towarzystwie gorączki oraz zmęczenia. Nie należy bagatelizować zapalenia zatoki klinowej, bo może skutkować upośledzeniem węchu, zapaleniem zatoki jamistej, zapaleniem nerwu wzrokowego czy nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Ból czubka głowy związany z migreną→ Migrenowe dolegliwości bólowe umiejscowione na czubku głowy miewają bardzo uporczywy, silny i dokuczliwy charakter. Pojawiają się nagle, napadowo. Wspomniany ból występuje z aurą. Nierzadko pacjenta mogą spotkać zawroty głowy, mdłości, nudności oraz zaburzenia widzenia. Oprócz czubka głowy ból migrenowy zlokalizowany jest z przodu i z boku głowy. Przeważnie dotyczy tylko jednej strony.
  • Napięciowy ból czubka głowy→ Zdecydowanie najbardziej popularna przyczyna bólu odczuwanego na czubku głowy to właśnie ból napięciowy. Jest konsekwencją napięcia mięśni szyi i karku. Pacjenci opisują wspomniany ból jako doświadczenie ucisku w głowie. Padają też następujące opisy: ból tępy, ściskający, ćmiący, obezwładniający, opasujący całą głowę. Oprócz czubka głowy, ból napięciowy występuje czasami w towarzystwie dolegliwości bólowych napinanych mięśni.
  • Inne powody dolegliwości bólowych czubka głowy→ Ból na czubku głowy może mieć charakter wtórny lub pierwotny. Może zostać wywołany jako konsekwencja innej choroby albo pojawiać się jako reakcja na określone czynniki, przykładowo: gwałtowny i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Dolegliwości bólowe czubka głowy związane z nerwicą natomiast objawiają się bólem skóry głowy. Napadowy, wyjątkowo intensywny ból czubka głowy, który promieniuje z potylicy do okolicy czołowej nierzadko jest konsekwencją pęknięcia tętniaka tętnic mózgowych.

Jak pozbyć się bólu na czubku głowy?

Kluczem do skutecznego zwalczenia dolegliwości bólowych umiejscowionych na czubku głowy jest odpowiednia diagnostyka. Konsultacja ze specjalistą to absolutna konieczność jeśli chcemy pozbyć się uporczywego bólu. Zazwyczaj lekarz zleci też określone badania i wyznaczy kierunek leczenia w oparciu o wywiad. Mogą paść pytania o nasilenie dolegliwości bólowych, ich charakter, umiejscowienie, jak często się pojawiają a także o sytuacje oraz czynniki, które sprawiają, że wspomniane dolegliwości się pojawiają lub nasilają.

Diagnostyka dolegliwości o charakterze bólowym głowy rozpoczyna się od wykluczenia ich wtórnego charakteru. Badania lekarskie nierzadko odkrywają patologie, przykładowo wysokie ciśnienie tętnicze. Sprecyzowanie źródła dolegliwości często zbiega się z opanowaniem sytuacji zdrowotnej pacjenta. Terapia przyczyny pierwotnej pozwala pozbyć się wtórnych bólów głowy.

Jeśli chodzi o leczenie medyczne to lekarz pierwszego kontaktu najczęściej kieruje pacjenta do laryngologa lub neurologa na konsultację albo zleca badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Na pewno w leczeniu dolegliwości bólowych głowy trzeba uważać na leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen lub paracetamol. To co powinno doraźnie przynieść ulgę na dłuższą metę może powodować nieodwracalne uszkodzenia nerek, wątroby czy żołądka. Nie mówiąc już o niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem i idącymi za nim zaburzeniami psychicznymi.

Nieco rzadziej występują sytuacje gdzie dolegliwości bólowe głowy są związane z zaburzeniami pracy aparatu mięśniowo-stawowego szyi. Wówczas efektywną metodą leczenia jest zabieg wstrzyknięcia w okolice nerwu potylicznego leku steroidowego lub znieczulającego. Zwyczajowo nazywa się wspomniany zabieg ‘blokadą nerwu’. Natomiast w przypadku zapalenia zatoki klinowej wymagane jest specjalistyczne leczenie u lekarza laryngologa. Często lekarze proponują pacjentom leki sterydowe lub antybiotyki.

Warto wspomnieć, że aby pozbyć się bólu napięciowego trzeba zminimalizować sytuacje generujące stres psychiczny. Należy też wyeliminować napięcie mięśni głowy i szyi za pomocą terapii sztywności wspomnianych partii mięśniowych. Warto w tym celu udać się do fizjoterapeuty bądź osteopaty, który zaproponuje odpowiednią terapię. Osteopata podda terapii również wady postawy, mogące przyczyniać się do występowania napięć. Specjaliści zwracają też uwagę na pozytywne skutki ćwiczeń rozluźniających takich jak przykładowo joga. Wspomagająco pacjent powinien również przestrzegać zasad racjonalnego odżywiania i dbać o regularny ruch oraz wypoczynek. Niezwykle istotne jest też dbanie o optymalną ilość i jakość snu.

Dodaj komentarz

Exit mobile version