Ból z tyłu głowy

Dolegliwości bólowe głowy mogą dotknąć praktycznie każdego. Ani wiek ani płeć nie grają tutaj roli. Zdarza się, że ból spowodowany jest błahostką. Przechodzi sam zanim zdążysz chociażby pomyśleć o przyjęciu tabletki przeciwbólowej. Niestety, bywa też, że dolegliwości bólowe głowy są sygnałem poważnych problemów ze zdrowiem wysyłanym przez nasz organizm. Jednym z często spotykanych typów bólów głowy zlokalizowany jest z tyłu głowy, w części potylicznej.

Skąd bierze się ból z tyłu głowy?

Ból głowy ma to do siebie, że istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wpływać na jego powstawanie. Dolegliwości bólowe głowy mogą być konsekwencją urazu albo określonych zaburzeń neurologicznych lub występować niezależnie jako oddzielna jednostka chorobowa. Czasami, dolegliwości bólowe zlokalizowane w części potylicznej mogą być objawem poważnej choroby. Aby postawić prawidłową diagnozę i wybrać odpowiednie leczenie niezbędna jest obserwacja natężenia, czasu trwania i dokładnej lokalizacji bólu głowy. Poniżej wymienione zostały najczęstsze przyczyny bólu z tyłu głowy:

  1. Migrena→ Dolegliwości bólowe pojawiają się nagle. Zlokalizowane są z boku lub tyłu głowy, w okolicach skroni. Ból promieniuje w kierunku karku. Objawom często towarzyszą: nadwrażliwość na intensywne zapachy, hałas i światło oraz nudności. Aktywność fizyczna często negatywnie wpływa na intensywność wymienionych objawów oraz natężenie dolegliwości bólowych. Ataki migreny są nagłe i mogą się utrzymać nawet do siedemdziesięciu dwóch godzin. Jest grupa chorych cierpiących na migreny, którym towarzyszy również szereg dolegliwości neurologicznych nazywanych aurą migrenową np. utrata apetytu, zaburzenia nastroju, kłopoty z mówieniem, drętwienie lub połowiczny niedowład lub też zaburzenia wzroku.
  • Napięciowy ból głowy→ Najczęściej występującą formą dolegliwości bólowych zlokalizowanych z tyłu głowy jest ból napięciowy. Czas jego trwania wynosi zwykle od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin lub dni. Dolegliwości bólowe pojawiają się w okolicy skroni i przechodzą przez całą głowę na kark. Częstym objawem towarzyszącym jest uczucie ściskania lub rozpierania.  Ataki bólowe mogą pojawiać się kilka razy w miesiącu, niewywołane niczym konkretnym. Za czynniki ryzyka uważane są: niedobór snu, hałas, głód, stres i przemęczenie.
  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa→ Ból odczuwalny z tyłu głowy może zwiastować patologie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Chodzi o szyjnopochodne dolegliwości bólowe głowy. Pacjenci określają wspomniany ból jako kłujący, tępy, rozpoczynający się w odcinku szyjnym ale promieniującym na głowę, ramiona oraz barki. Taki ból często można zdiagnozować u osób, które spotkały wypadki komunikacyjne. Dzieje sią tak kiedy np. Podczas kolizji głowa pacjenta gwałtownie przemieszcza się do tyłu i do przodu, czego konsekwencją jest bolesny uraz w odcinku szyjnym kręgosłupa. Drugim typem szyjopochodnego bólu głowy, który jest bardzo często spotykany jest tzw ‘szyja technologiczna’. Wspomniana dolegliwość pojawiła się jako skutek rozwoju nowoczesnych technologii, między innymi nieustannego korzystania ze smartfonów. Pochylanie głowy do przodu nie jest pozycją ani zdrową ani neutralną dla naszego kręgosłupa. Spędzanie długich godzin w takim ułożeniu jest bardzo szkodliwe dla odcinka szyjnego kręgosłupa, który ulega obciążeniu, co skutkuje bólem potylicy oraz szyi.
  • Nadciśnienie tętnicze→ Dolegliwości bólowe odczuwalne z tyłu głowy związane z nadciśnieniem tętniczym najczęściej występują rano i mają charakter rozpierający. Wspomniany ból głowy często występuje w towarzystwie pulsowania i uczucia sztywności w karku. Dolegliwości nasilają rano ze względu na podniesienie się ciśnienia tętniczego. Ciśnienie spada gdy zasypiamy a wzrasta gdy budzimy się.

Jakie są sposoby na ból z tyłu głowy?

Według statystyk pierwszą reakcją na ból głowy jest zazwyczaj sięganie po lekarstwa o działaniu przeciwbólowym. Takie działanie na dłuższą metę nie jest skuteczne, bo nie zwalcza dolegliwości bólowych a jedynie wygłusza je na moment. Ponadto, udowodniono, że częste przyjmowanie leków przeciwbólowych bardzo obciąża wątrobę i żołądek.

Najprostszym sposobem i pierwszym krokiem w walce z dolegliwościami bólowymi odczuwalnymi z tyłu głowy powinno być odpowiednie nawodnienie. Ból często pojawia się lub nasila w skutek odwodnienia. Dziennie powinno się przyjmować co najmniej dwa litry płynów. Kolejnym krokiem jest dbanie o prawidłową postawę ciała. Wiele osób nie wie, że zwyrodnienia kręgosłupa w ogromnym stopniu wpływają na nasze samopoczucie i  nierzadko są przyczyną bólów głowy same w sobie. Należy unikać pochylania się nad smartfonem i dbać o odpowiednie ułożenie ciała w pracy przed komputerem. Powinno się również stwarzać regularne okazje do aktywności fizycznej angażujące mięśnie przykręgosłupowe. Łatwiej utrzymać fizjologiczne krzywizny kręgosłupa i zadbać o jego prawidłowe ułożenie kiedy regularnie wzmacniamy wspomniane mięśnie. Warto również dbać o codzienny wypoczynek oraz dobrą jakość snu. Niedobór snu może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem oraz zaburzeń. Istotna jest też higiena snu. Przed położeniem się spać warto unikać przez parę godzin urządzeń elektronicznych oraz przewietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Niezwykle ważny też jest dobrze dobrany materac, który zapewni właściwe podparcie dla kręgosłupa.

Zdarza się jednak, że dolegliwości bólowe odczuwalne z tyłu głowy nie są kwestią zmiany trybu życia ani skutkiem niezdrowych nawyków czy przemęczenia. Jeśli częstotliwość pojawiania się wspomnianego bólu i jego siła są wysokie- warto skonsultować się ze specjalistą. Taki ból może świadczyć o poważnym zaburzeniu lub chorobie i nie może być lekceważony. Poniżej zostały wymienione szczególne przypadki, które powinny wpłynąć na decyzje aby niezwłocznie udać się do lekarza:

  • Dolegliwości bólowe nie przechodzą i wciąż się nasilają.
  • Ból pojawia się nagle i jest niezwykle intensywny.
  • Dolegliwości bólowe dotyczą kobiety w ciąży.
  • Ból pojawia się podczas aktywności fizycznej.
  • Dolegliwości bólowe dotyczą dziecka.
  • Ból utrzymujący się stale po urazie głowy.
  • Dolegliwości bólowe, którym towarzyszy sztywność karku i gorączka.
  • Ból pojawiający się nocy.
  • Dolegliwości bólowe zaburzające sen.

Migrena

Dodaj komentarz

Exit mobile version