Ukojenie dla duszy i ciała. Osteopatia w leczeniu nerwicy

Człowiek znerwicowany czuje, jakby zapadał się pod ziemię. Trudno mu spać, jeść, a ból psychiczny przechodzi w inne obszary ciała. Osteopatia łagodzi dolegliwości bólowe i wskazuje kierunek wyjścia z nerwicy – dbając równocześnie o wiele aspektów leczenia.

Jeden z użytkowników internetowego forum dla osób cierpiących na nerwicę opisał ją jako stan, w którym „czujesz, że zaraz się przewrócisz – jednak nigdy nie upadasz”. Symptomy mogą być przerażające. To bolące serce mimo poprawnego wydruku z badania EKG. Zaburzenia, a nawet chwilowa utrata wzroku, po której nic nie jest już takie samo. Bezsenne noce, zdarzają się nawet dwie pod rząd. Swędzenie ciała, niemożność jedzenia i picia. Uczucie odrealnienia, jakbyś stał/a obok własnej osoby, a wszystko wydarzało się „obok”. Wreszcie permanentny lęk o zdrowie, życie lub całkiem nieokreślony; do tego nerwobóle, bóle brzucha, migrena i dreszcze.

To stan okropny. Na szczęście – w przeciwieństwie do niektórych zaburzeń psychicznych – całkowicie odwracalny. Wymaga wysiłku, by się z niego wydostać, a najlepiej pomocnej dłoni bliskiej osoby i odrobiny szczęścia w trafieniu do odpowiedniego specjalisty. Lekarze pierwszego kontaktu przepisują nań środki antydepresyjne i skierowanie do psychiatry bądź psychoterapeuty. Tabletka beta-blokera na uspokojenie rytmu serca i stany lękowe, melatonina na dobry sen i efektywna terapia pomogą zniwelować objawy, jednak z nerwicy można wyjść o wiele szybciej, jeśli spojrzymy na sprawę w szerokiej perspektywie.

Jak poradzić sobie z nerwicą?

Wolne – natychmiastowe! Nerwica to wynik przeciążenia emocjonalnego, którego nasze komórki nerwowe nie wytrzymują. Nawet jeśli wydaje się nam, że wszystko gra.

Stresujesz się, że Twoje nazwisko może być następne na liście do zwolnienia, i to od miesięcy? Prawdopodobnie Twój organizm dał Ci znać, że cała ta sytuacja mu się nie podoba. Ciągniesz dwa kierunki studiów na renomowanej uczelni i chcesz zdać wszystko na tip-top, ponieważ utrzymujesz się ze stypendium rektora? Działasz pod sporą presją. Rozwodzisz się, a termin rozprawy końcowej przesuwa się z powodu poczynań Twojej byłej (gorszej) połówki? Stres rozprzestrzenia się na klatkę piersiową, układ trawienny, dociera nawet w końcówki łamiących się paznokci.

Twój organizm nie funkcjonuje sprawnie w ciągłym przeciążeniu. Urlop (jeśli to możliwe) pomoże Ci oczyścić głowę. Wykorzystaj go na zrobienie planu naprawczego i początek jego realizacji:

1. Badania krwi

Zrób (zaległą) morfologię, określ poziom witaminy D, magnezu i innych pierwiastków, których zbadanie zaleci laborant lub laborantka. Pamiętaj, by wspomagać zdrowienie wyłącznie naturalnymi substancjami. O witaminach z dobrym składem przeczytasz w sieci (np. na stronie Pana Tabletki).

2. Ruch

Zajęcia gimnastyczne lub wizyta na siłowni to dobry pomysł, jednak najlepiej ruszać się na świeżym powietrzu. Dużo spaceruj, biegaj, jeździj na rowerze i obudź endorfiny, które pomogą Ci ponownie poczuć przyjemność. I lepiej spać.

3. Oddychanie

W codziennym pędzie łatwo zgubić oddech, przynajmniej ten świadomy. Oto ćwiczenie zalecane na nerwicę, ale i w przypadku ataków paniki i innych sytuacji stresowych. Połóż się na plecach i oddychaj. Wciągaj powietrze głęboko i wydychaj je w taki sposób, by brzuch unosił się wysoko. Dla ułatwienia (tak, to mamy na myśli), możesz położyć na nim książkę. Uwaga: możesz nie doczekać końca zalecanych 10 minut wykonywania ćwiczenia. Podróż do krainy Morfeusza będzie przyjemnym skutkiem ubocznym.

4. Spokój

Łatwo to napisać. Trudniej wykonać, gdy – to jeden z przykładów – tkwisz w toksycznym związku, który powoduje u Ciebie wyżej wymienione objawy, a nie jesteś gotowa/y na decyzję, by się wyzwolić. Drogę do codziennego spokoju można jednak rozpocząć od małych kroków. Ogranicz scrollowanie mediów społecznościowych, słuchanie radiowych i telewizyjnych wiadomości, karmienie się wojną, kryzysem i wizją chorób. Gdy powrócisz do zdrowia, przyjdzie czas na pomaganie innym, jednak w tej chwili Ty jesteś priorytetem. Praktykuj wdzięczność. Afirmuj. Rób to, co lubisz. Rady tego typu brzmią banalnie, jednak są w pełni uzasadnione. Stany lękowe to tylko myśli, dobrze o tym wiesz. Jeśli w rozgorączkowaniu powtórzysz kilka razy: „czuję spokój”, nie zaklinasz rzeczywistości, a przywołujesz upragniony stan.

5. Wizyta u osteopaty

Dobry specjalista wie, że nerwica to zaburzenie psychiczne, od którego choruje CAŁE ciało, i zapewne powtórzy powyższe zalecenia. W trakcie pierwszej wizyty, osteopata zapyta o całokształt Twoich problemów. Pomoże rozluźnić mięśnie, w których kumuluje się napięcie z całego ciała. Nauczy efektywnego, uspokajającego oddychania, a także wytłumaczy zależności między ciałem i umysłem. Terapia osteopatyczna pomoże zniwelować i wyeliminować nerwobóle, usprawnić pracę jelit, poprawić przepływ krwi w mózgu, a co za tym idzie, zbawiennie wpłynie na pracę organizmu jako całości.

Zaburzenia nerwicowe? Jest na to sposób!
osteohelp centrum osteopatii Kraków
Umów wizytę u Osteopaty w Centrum Osteohelp.

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


Sprawdź jak dojechać

Dodaj komentarz

Exit mobile version