Stres a płodność – osteopatia w leczeniu niepłodności

Osteopatia a niepłodność – czy brak płodności można leczyć osteopatią?

W pewnym uproszczeniu osteopatia to taka metoda leczenia chorób oraz ich diagnozowania, w której główny nacisk kładzie się na metody manualne. Praktyka pokazuje, że prawidłowo przeprowadzone sesje osteopatyczne mogą przynieść wiele korzyści np. w przypadku leczenia niepłodności. Jak zatem brak płodności można leczyć za pomocą osteopatii?

Spis treści

Osteopatia a bezpłodność/niepłodność

Zanim przejdziemy do kwestii leczenia z użyciem metod osteopatycznych, warto zaznaczyć, że pojęcia „bezpłodność” oraz „niepłodność” nie oznaczają tego samego. Pierwsze z nich odnosi się do sytuacji, w której mamy do czynienia z trwałym brakiem możliwości zajścia w ciążę. Z kolei przez niepłodność rozumie się stan, w którym nie występują zdrowotne przeciwwskazania i przeszkody do tego, by doszło do zapłodnienia. Osteopatia może być pomocna w przypadku leczenia niepłodności, której istotą jest jej odwracalny charakter.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, a medycyna stara się na różne sposoby je ograniczyć. Do powodów niepłodności zalicza się na przykład takie czynniki jak:

  • wiek,
  • niewłaściwy tryb życia, w tym na przykład palenie dużych ilości papierosów,
  • zaburzenia w obszarze masy ciała, cukrzyca,
  • przejście chemioterapii w przeszłości,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • problemy z krążeniem krwi.

oraz wiele innych.

Ciekawe podejście do tego problemu postuluje się w ramach osteopatii. Metodyka działania w tej dziedzinie medycyny zakłada, że problemy np. w obszarze chorób rozrodczych mogą być spowodowane kłopotami w innych partiach ciała. Jednym z głównych założeń w osteopatii jest podejście, zgodnie z którym poszczególne układy w organizmie są ze sobą ściśle powiązane. W przypadku bezpłodności techniki leczenia osteopatycznego niestety nie sprawdzą się.

Niepłodność a leczenie osteopatyczne

Osteopatia w leczeniu niepłodności polega przede wszystkim na niwelowaniu napięcia w obszarze kręgosłupa (w szczególności kręgosłup lędźwiowy) oraz miednicy. Dzięki temu powinno poprawić się krążenie krwi, a także ruchomość stawów. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowa struktura miednicy czy nieprawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa mogą być czynnikami, które zwiększają szanse na wystąpienie niepłodności. Taki stan rzeczy wynika stąd, że utrudnione jest wówczas – jak już wspomniano – krążenie krwi, co w negatywny sposób przekłada się na dostarczanie hormonów do macicy. To właśnie dlatego ważne jest, by krew była odpowiednio doprowadzana oraz odprowadzana przez tętnice; dzięki temu przepływ krwi i jej ciśnienie na linii klatka piersiowa-jama brzuszna-miednica będzie utrzymywało się na odpowiednim poziomie.

Wyżej wymienione problemy wynikają z trwałych, nieusuwalnych problemów w układzie kostnym, ale nie jest to jedyna możliwa przyczyna. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że powodem nieprawidłowości jest wywołane stresem napięcie w obszarze mięśni oraz stawów. W tym drugim przypadku osteopatia może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Osteopatia a niwelowanie napięcia mięśniowego, które jest skutkiem stresu

Niejednokrotnie okazuje się, że nie trzeba przeprowadzać poważnego, inwazyjnego zabiegu, a wystarczającym sposobem działania są zabiegi z zakresu osteopatii. Zdaniem przedstawicieli tej gałęzi medycyny możliwe jest usunięcie napięcia stresu poprzez odpowiednie techniki lecznicze z zakresu osteopatii, a efektem takich działań jest usunięcie problemów w innych partiach ciała, w tym między innymi poprawienie postawy ciała.

Metodyka ta obejmuje między innymi działania, które zmniejszają uczucie stresu (napięcia) w organizmie. Szczególnie ważne jest tu skupienie się na równowadze w obszarze podwzgórze-jajniki-przysadka. Jest to konieczne, ponieważ równowaga w tym zakresie pozytywnie przekłada się na regularność cyklu miesiączkowego oraz funkcjonowanie wegetatywnego układu nerwowego. Oprócz tego terapia osteopatyczna jest prowadzona również w obszarze gruczołów, w tym w szczególności nadnerczy, jajników oraz tarczycy.

Osteopatia a poronienia

Leczenie osteopatyczne sprawdza się nie tylko w przypadku zwalczania niepłodności, ale także — o czym również należy pamiętać — podczas terapii pacjentek, które mają problemy z utrzymaniem ciąży. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż wśród przyczyn poronienia upatruje się takich czynników jak między innymi zaburzenie krążenia płynów w macicy. Jest to spowodowane m.in. przez fakt, że obciążony masą płodu kręgosłup (a także narządy wewnętrzne) mogą skutecznie utrudniać krążenie krwi. W efekcie utrzymanie płodu i jego rozwój mogą okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji dobrym sposobem działania może być skorzystanie z osteopatii. Oczywiście, wszelkie decyzje w tej kwestii powinny być konsultowane z lekarzem odpowiedzialnym za prowadzenie ciąży pacjentki.

Osteopatia a leczenie niepłodności. Podsumowanie

Oczywiście, zabiegi osteopatyczne, aczkolwiek charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności, mogą okazać się niewystarczające. Wręcz przeciwnie: pomagają one ograniczyć napięcie stresowe, ale do osiągnięcia pełnego sukcesu w tym zakresie niezbędne są także takie czynniki jak uregulowane tryb życia oraz unikanie sytuacji stresogennych. Terapia z użyciem osteopatii może być cennym uzupełnieniem, ale nie powinna zastępować zdrowego stylu życia.

Osteohelp Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Kraków
Skonsultuj się z Osteopatą!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Sprawdź jak dojechać

Dodaj komentarz

Exit mobile version