Relacja somatopsychiczna. Zależność między ciałem a psychiką

Psychika a funkcjonowanie organizmu

Ciało człowieka pozostaje w nierozerwalnej korelacji z odczuwalnym dobrostanem psychicznym. Udowodniono, że bakterie jelitowe odpowiadają za wytwarzanie serotoniny, określanej jako hormon szczęścia. W konsekwencji jakość spożywanego jedzenia nie pozostaje obojętne także na samopoczucie. Naukowcy dostrzegli, że nerw błędny (główny nerw przywspółczulny w ludzkim organizmie) odpowiada nie tylko za prawidłowe dostarczanie informacji i poleceń z mózgu ukierunkowanych w stronę narządów wewnętrznych, ale przede wszystkim umożliwia odbiór sygnałów z organów i przesłanie ich w stronę ośrodkowego układu nerwowego. 

Coraz częściej dostrzegalny jest związek pomiędzy „chorymi” jelitami a rozwojem problemów psychicznych, szczególnie depresji. W pierwszej kolejności warto zadbać o właściwe odżywianie i posiadanie zbilansowanej diety, a także rezygnację ze śmieciowego żywienia. Jednocześnie bardzo ważna jest troska o osteopatyczną terapię narządów wewnętrznych. Dzięki temu możliwe jest stworzenie odpowiedniego środowiska do rozwoju flory bakteryjnej jelit. 

W kontekście wpływu ciała na psychikę rozpatrywana jest także przepona. W języku greckim określana jest jako „phren”. Te greckie słowo spotykane jest także w nazwie schizofrenii. W rezultacie można dostrzec zbieżność nazw, która była powstała za sprawą nestorów medycyny. Zatem, czy przeponę i schizofrenię coś łączy? Trudne jest jednoznaczne wskazanie związku pomiędzy tymi kwestiami. Jednak sposób, w jaki oddychamy, a także ilość wdychanego i wydanego powietrza posiada bezpośredni związek ze sposobem funkcjonowania psychiki. Należy pamiętać, że przepona to mięsień charakteryzujący się posiadaniem bezpośredniej i silnej reakcji na traumy oraz problemy psychiczne. Przepona potrafi kumulować w sobie napięcia. Regularne i prawidłowo dobrane ćwiczenia osteopatyczne z przeponą są krokiem w stronę niwelowania napięć, a także odnowienia nawyku prawidłowego sposobu oddychania. Właściwa fizjologia oddychania umożliwia prawidłowe natlenienie organizmu. Dzięki temu natleniona krew dociera do mózgu, narządów wewnętrznych i pozostałych tkanek organizmu, co przekłada się również na dobre samopoczucie. 

Osteopatia – ukojenie dla duszy i ciała

Ludzka psychika posiada bezpośrednie przełożenie na odczuwanie bólu i napięć. Każda z traum psychicznych pozostawia po sobie ślad w strukturach ciała. Tworzą się cysty energetyczne, miejsce nagromadzonej energii emocjonalnej w danym obszarze ciała. Wydarzenie sprawiło, że przeżycie uległo traumatyzacji i spowodowało uwięzienie złej energii w organizmie. Te miejsce uległo swoistemu odseparowaniu od pozostałej części ciała. Cysty energetyczne posiadają zdolność do podbierania energii z sąsiednich obszarów, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie. 

Praca z wykwalifikowanym osteopatą psychosomatycznym umożliwia kompleksowe zredukowanie cyst energetycznych. Jest to określane jako „uwolnienie somato-emocjonalne. W trakcie przeprowadzanej terapii bardzo często dochodzi do żywiołowych reakcji, m.in. gwałtownego płaczu lub wybuchów niekontrolowanego śmiechu. Niemożliwe jest skontrolowanie spontanicznych ruchów ciała. 

Zwalczenie cyst energetycznych jest krokiem do uzyskania harmonii zarówno fizycznej, emocjonalnej i duchowej. Z tego poziomu można uzyskać wgląd w przeżyte doświadczenia psychiczne. Łatwiej jest je zrozumieć, zinterpretować, a także scalić z posiadanymi cechami osobowości. Zapanowanie nad somatyzacją to krok w stronę opanowania dolegliwości cielesnych o podłożu psychologicznym. Najczęściej dostrzegalna jest poprawa w obrębie kręgosłupa i zredukowania odczuwalnych bóli o charakterze nieswoistym.Dotyczy to również dolegliwości ze strony układu trawiennego i oddechowego. Systematyczna praca ze specjalistą osteopatii psychosomatycznej pozwoli na poprawę odczuwalnego komfortu. 

W przypadku osób, które dążą do uzyskania uwolnienia somato-emocjonalnego, rekomendowane jest zastosowanie terapii czaszkowo-krzyżowej, teparii powięziowej, terapii wisceralnej. Polecane jest także równoważenie napięć więzadłowych, membranowych i płynnych. Oczekiwane rezultaty przynosi terapia struktur somatycznych. Ostatecznego wyboru sposobu uwolnienia dobiera się na podstawie rozmowy i doświadczenia specjalisty. Nierzadko pozytywne rezultaty dostrzegalne są już po pierwszej sesji, jednak istotne jest zaangażowanie obydwóch stron. 

Osteohelp Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Kraków

UMÓW WIZYTĘ U OSTEOPATY W CENTRUM OSTEOHELP.PL

Zaburzenia nerwicowe? Jest na to sposób!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Dodaj komentarz