Osteopatia na zmęczenie, stres, wypalenie

Zmęczenie, stres, wypalenie, zaburzenia koncentracji – jak może pomóc osteopata?

Osteopatia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju dysfunkcji ciała poprzez manipulację i masaż narządów wewnętrznych, układu mięśniowo-szkieletowego i układu nerwowego. Osteopaci uważają, że wszystkie te elementy ciała są ze sobą powiązane i wpływają na siebie nawzajem.

Spis treści

Manualna terapia osteopatyczna to niefarmakologiczne podejście medyczne, które wykorzystuje masaż, manipulację tkankami miękkimi i stawami oraz sposoby mobilizacji kręgosłupa w celu diagnozowania i leczenia stanów związanych z różnego rodzaju bólem. Osteopaci w całościowy sposób oceniają stan organizmu, w celu zidentyfikowania dysfunkcji związanych z czaszką, kręgosłupem, miednicą i brzuchem, a także kończynami. Co jednak gdy problem wychodzi poza zwyczajny ból fizyczny? Jak osteopatia pomóc może ze stresem, wypaleniem, zmęczeniem, czy zaburzeniami koncentracji?

Jak osteopatia może poprawić zdrowie i samopoczucie?

Stan ludzkiego zdrowia jest sprawą wieloaspektową. W naszych ciałach wszystko, co fizyczne, chemiczne i emocjonalne, jest ze sobą powiązane. Korzystanie z technik osteopatycznych w celu zapewnienia naszemu organizmowi odpowiednich, potrzebnych mu warunków, może skutkować zmniejszeniem ogólnego stresu i zmęczenia.

To właśnie zmniejszenie stresu doprowadzi do większej swobody fizycznej i wzrostu poziomu energii. Ona z kolei, w połączeniu ze zdrowym odżywianiem, a także odpowiednią ilością aktywności fizycznej, zapewni ciału i umysłowi paliwo, które potrzebne jest do ich optymalnej pracy.

Tak samo jak w przypadku bólu fizycznego, zły stan zdrowia psychicznego może być postrzegany jako sygnał, którego nie należy ignorować. Przeciwnie, powinien on motywować do podejmowania działań na własną rękę oraz szukania pomocy u odpowiednich specjalistów, ponieważ jest znakiem, że w organizmie dzieje się coś złego. Jeśli zaś problem zostaje odkryty i zrozumiany, może również zostać rozwiązany.  

Właśnie w taki sposób działa osteopatia. Skupia się nie tylko na fizycznych, ale także psychicznych objawach, pomagając rozwiązać problemy w obu tych obszarach. Stres i zmęczenie powodują ból, który z kolei powoduje jeszcze więcej stresu, nie pozwalając organizmowi się zrelaksować i odpocząć. To wpływa na pogorszona koncentrację i brak skupienia, co w wielu sytuacjach, np. w szkole czy w pracy, powodować może jeszcze większy stres i zmęczenie. Osteopatia pomaga przerwać to błędne koło.

W jaki sposób nasz stan psychiczny oraz fizyczny są ze sobą powiązane?

Zły stan zdrowia fizycznego często łączy się z wieloma innymi objawami związanymi ze zdrowiem psychicznym, takimi jak lęk, zmęczenie czy depresja. Posługując się poczuciem niepokoju jako przykładem, można zaobserwować, że ci, którzy odczuwają dolegliwości bólowe, mogą często odczuwać lęk i niepokój w swoim codziennym życiu. 

Może to również powodować inne objawy fizyczne, takie jak:

  • Zła postawa – w sytuacjach towarzyskich lub w bardziej zatłoczonych pomieszczeniach można zaobserwować u niektórych osób pochylanie się do przodu lub opuszczanie nisko głowy, co jest reakcją obronną i próbą odgrodzenia się od otoczenia,
  • Napięcie mięśni –  mięśnie mogą być napięte lub obolałe w ciągu dnia, gdy dana osoba wchodzi w różne nowe środowiska i interakcje z ludźmi, zwłaszcza nieznajomymi,
  • Trudności w oddychaniu – krótsze, płytsze oddechy, które występują w sytuacjach stresowych, mogą powodować ucisk szczęki i szyi, a także mogą być przyczyną przedłużających i powtarzających się bólów głowy i migren,
  • Problemy z trawieniem – dana osoba może cierpieć na zaburzenia apetytu, skurcze lub nudności w wyniku wszystkich wymienionych powyżej objawów,
  • Duże zmęczenie  – przy takim dodatkowym obciążeniu całego ciała nieuniknione jest to, że wielu pacjentów może cierpieć z powodu zmęczenia, znużenia lub nawet całkowitego wyczerpania.

To tylko jeden przykład tego, jak nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie może bezpośrednio kształtować i wpływać na nasze zdrowie fizyczne (i vice versa). Tę samą zasadę można zastosować do wielu innych objawów. 

Osteopatia a stres, wypalenie, zmęczenie i zaburzenia koncentracji

Bycie zestresowanym, przepracowanym i wypalonym to uczucia znajome większości żyjących w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie osób. Okazuje się, że kiedy jesteśmy zestresowani lub odczuwamy wypalenie, objawiać może się to fizycznymi symptomami. Osoby dotknięte tym problemem skarżą się na ból z powodu napięcia szyi i karku, ramion, a także pleców, zwłaszcza ich górnej części. To z kolei może powodować problemy w postaci niezdolności do skoncentrowania się, czy właściwego wypoczynku i regeneracji.

Specjaliści od dawna zdają sobie sprawę z tego, że stres może odgrywać główną rolę w powodowaniu na co dzień uczucia dyskomfortu i zmęczenia w naszych mięśniach i ciele. Wiele osób wciąż jednak nie potrafi wskazać przyczyny i nie wie, dlaczego odczuwa ból. Przez to nie szukają one pomocy i ulgi, które mogłyby znaleźć właśnie u osteopaty.

Gdy organizm poddany jest stresowi, wytwarza kortyzol. To hormon, który może tłumić reakcje immunologiczne. Poważny stres emocjonalny lub stres, który trwa od dłuższego czasu powodują zaburzenia równowagi hormonów i różnych systemów organizmu, prowadząc do wyczerpania lub problemów, takich jak nadciśnienie, astma, zespół jelita drażliwego i depresja. U większości osób będą powodować również napięcie i ból mięśni.

Jeśli cierpisz na napięciowe bóle głowy, zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie lub ucisk w górnej części pleców i klatce piersiowej, możesz rozważyć zastosowanie osteopatycznych metod leczenia, aby złagodzić te objawy. Jeśli pojawiają się przez dłuższy czas, problemy te mogą powodować przyspieszone tętno, złą postawę, a nawet zaostrzyć problemy z mięśniami lub stawami, które miałeś już wcześniej. Nieleczone będą także wpływać na ciągłe pogarszanie się twojego nastroju oraz pogłębianie się stresu i zmęczenia, co jeszcze bardziej negatywnie wpłynie na jakość twojego życia ogólnie.

Osteohelp Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Kraków
Skonsultuj się z Osteopatą!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Dodaj komentarz