Wszędzie, tylko nie do pracy. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Bezmyślne klikanie na ekranie, prokrastynacja i nastroje depresyjne – pracownicy popularnego serialu „The Office” prezentują wypalenie zawodowe w sposób humorystyczny. To jednak problem zupełnie realny, o którym daje znać nie tylko głowa, ale i całe ciało. W obciążającej pracy zadbaj przede wszystkim o nie!

Konrad Kulikowski, autor bloga specjalistycznego Evidence-Based HR, w swojej pracy „Wypalenie zawodowe – fakty, mity, kontrowersje”[1] zwraca uwagę, że tytułowe zjawisko jest definiowane przez badaczy na 142 (!) sposoby. Czy możemy zatem dokładnie określić, czym jest wypalenie zawodowe? Spróbujmy.

To stan wywołany przewlekłym stresem, dotyczący wykonywania obowiązków zawodowych. Stresorami mogą być: toksyczna atmosfera w miejscu pracy, obciążająca pracownika wysoka odpowiedzialność, liczne nadgodziny, przytłoczenie ilością obowiązków czy negatywne nastawienie klientów. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż wypalenie zawodowe „odnosi się do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowane do opisu doświadczeń w innych dziedzinach życia”.

Spis treści

Fizyczne objawy wypalenia

Trudno przyjąć do wiadomości tę informację, gdy w odpowiedzi na stres zawodowy objawy psychosomatyczne towarzyszą nam przez cały dzień. To przede wszystkim zmęczenie (niekiedy wręcz wyczerpanie), bóle głowy, sztywność w karku i okolicy krzyżowej kręgosłupa, zespół jelita drażliwego (bóle brzucha, problemy z trawieniem), kłopoty ze snem, a według niektórych badaczy także cyniczne podejście do życia, częste przeziębienia i grypy oraz problemy małżeńskie i rodzinne. Warto wiedzieć, że wypalenie zawodowe może zacząć objawiać się niewinnie – kto nie bywa zmęczony po pracy? Nieleczone, prowadzi jednak do depresji.

Christina Maslach, jedna z czołowych badaczek wypalenia zawodowego, przedstawia je jako połączenie trzech czynników: emocjonalnego wyczerpania, depersonalizacji (bezduszności, bezosobowości, cynicznego podejścia do ludzi) i obniżenia oceny własnych dokonań. Zwraca uwagę na fakt, że gdy wypalenie zawodowe się pojawia, zastanawiamy się nie nad tym, co w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa może zmienić osoba zatrudniająca, ale nad tym, co jest nie tak z zestresowanym pracownikiem.

wypalenie zawodowe  zdrowie

Spróbuj tego!

Trudno dawać rady na wypalenie zawodowe – zwłaszcza, że potwierdzenia ich skuteczności próżno szukać w wynikach badań naukowych. To kwestia bardzo indywidualna. „Zmień pracę”, chciałoby się powiedzieć, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie, które można wdrożyć natychmiast.

Jak pokonać wypalenie zawodowe?

  • Przeanalizuj, co stanowi dla Ciebie największy problem w pracy. Według naukowców, wypalenie pojawia się wtedy, gdy wymagania pracy przewyższają jej zasoby, czyli tę część, która pozwala na „odreagowanie”, nagrodzenie za trudną sytuację. Dla przykładu, zadowolony z pracy chirurg (realnie: po 20 latach pracy) bierze na siebie odpowiedzialność za powodzenie trudnych operacji, nie dosypia, przyjmuje pacjentów-ciężkie przypadki, jednak wysokie zarobki, prestiż społeczny i satysfakcja z ratowania życia wynagradzają mu charakter wykonywanych obowiązków. Jakie są wymagania i zasoby Twojej pracy?
  • Diagnoza problemu to pierwszy krok. Drugi: jego rozwiązanie. Do walki z wiatrakami raźniej stanąć we dwoje, a może się nawet okazać, że z większą liczbą sojuszników będziecie w stanie poruszyć ich zaśniedziałe skrzydła. Jeśli jednak nie zostaniesz motorem zmian w Twoim miejscu pracy, po prostu zrób to, co możesz: zadbaj o siebie.
  • Przygotowując grunt pod zmianę pracy (może to być dodatkowe szkolenie, rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych), postaraj się zmienić nastawienie w obecnej. O ile to możliwe, rób częstsze przerwy, dystansuj się emocjonalnie, dbaj o odpowiednią ilość diety, snu i ruchu. Powróć do dawnej pasji, spotkaj się ze znajomymi. Jeśli poczujesz chęć do pracy, będzie to miły skutek uboczny. Jeśli nie – wzmocnienie organizmu na drodze do zawodowej zmiany.
  • Skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Prawnik oceni sytuację w Twojej firmie i podpowie, w jaki sposób możesz domagać się realizacji praw pracowniczych; doradca zawodowy wskaże najlepszą ścieżkę zawodową po rezygnacji z wyniszczającego Cię stanowiska; psychiatra i psycholog pomogą w rozpoznaniu i leczeniu objawów nerwicy; natomiast o całokształt pozytywnej zmiany zadba osteopata.

Osteopatia na wypalenie zawodowe

Osteopata pomoże zniwelować skutki długotrwałego siedzenia przy biurku, napięcia mięśni w wyniku sytuacji stresowych oraz częste bóle głowy. Odczyta informacje werbalne i te płynące z Twojej postawy, a następnie spróbuje przywrócić prawidłową pracę układów przy zastosowaniu delikatnych technik osteopatycznych. Jak powiedział W. G. Sutherland, twórca osteopatii czaszkowo-krzyżowej, dotyk osteopaty powinien być „myślący, czujący, widzący i wiedzący”.

Osteopatia na wypalenie zawodowe

Chcesz pomóc sobie w wyjściu z wypalenia zawodowego? Umów się na konsultacje z jednym z naszych osteopatów! Wspólnie znajdziemy drogę wyjścia z tego problemu i pomożemy Ci zniwelować lub całkowicie zażegnać jego objawy. Sprawdź wolne terminy w Osteohelp w kalendarzu wizyt online!

Osteohelp Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Kraków
Skonsultuj się z Osteopatą!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


[1]    Praca dostępna tu: https://osf.io/xkryj

Dodaj komentarz